Část desátá - Saigon a Zakázané město

25.11.2019

Ještě máme celý večer před sebou, a tak se odebíráme pěšky na hotel v centru, který jsme zamluvili po cestě z delty. Hotel není moc pěkný, ale svůj účel splní - tekoucí voda a absence živočichů jsou jediné dvě podmínky, které máme, a protože byly splněny, za 150k na osobu a noc jsme spokojení. 

V hotelu si stejně jen odkládáme a vyrážíme do města. Jdeme na kafe a přemýšlíme, co budeme dělat. Vedle ve stánku bába připravuje grilované pařátky, a tak si s Dankou dáváme. za 15k dostáváme misku se dvěma nožičkami plus nějaká ta zeleninka, cibule a omáčka. Nebylo to špatné, ale příště asi už ne... 

Na doporučení z webu se taxíkem vydáváme do Čínské čtvrti. Tady ale Čínu připomíná snad jen čínský nápis na provozovně Mc Donald's, a tak se po hodině vracíme zase zpátky do centra. Dáváme si večeři vedle Bui Vien - tam, co posledně a mí spolucestovatelé chtějí znovu na rybičky. K jejich zklamání dnes mají rybičky volno. Vydáváme se do jedné z uliček v centru. Nad námi svítí lampiónky, je tu prima, a tak si sedáme do jedné z mnoha hospůdek. Popíjíme a užíváme krásný večer, ovšem jen do chvíle, kdy se k nám připojí jakýsi potetovaný turista. Ten je dost pod parou a taky dost protivnej, a tak se po chvíli zvedáme a jdeme pryč. Sylvii s Martinem už se chce do hotelu, a tak s Dankou pokračujeme sami. Jdeme ještě jednou na Bui Vien a po cestě zpátky se zastavujeme ještě na jeden koktejl a víno. Večer končíme kolem jedenácté a jdeme spát.

Za nákupy v Saigonu

Ráno se scházíme až kolem půl deváté - dnes není kam spěchat. Jdeme snídat - asi poslední phó bó a taky smoothie. Jako vždy výborné a za pár korun... Míříme do War Remnant Museum - válečného muzea. Platíme vstupné 40k na osobu a venku si prohlížíme různou vojenskou techniku: vrtulník, stíhačka, různé raketomety, děla... Zajímavé. Expozice uvnitř je založena hlavně na fotografiích a já jsem rád, že to nevidí moje děti. Některé fotky jsou dost drastické...

Zdržíme se tu asi hodinu a půl. Míříme do centra a po cestě potkáváme několik stánků s oblečením a sportovním vybavením, čehož využíváme. Tedy vlastně spíš holky, které nakupují pro děti různé oděvy. Je to tu tak levné, že ani nesmlouváme.

Oběd si dáváme ve velké provozovně, která nabízí pod jednou střechom mnoho stánků se street food - vlastně se i tak jmenuje. Streetfood Market. K dispozici je nepřeberné množství nejrůznějšího jídla - ať už vietnamské, tak zahraniční. Od závitků přes nudle, grilované speciality až po hamburgery a pizzu. Konečně si dávám syčící placku! Tenká křupavá vaječná omeleta plněná masem, cibulí a bylinkami, k tomu pořádná porce salátu a výborná omáčka. Mňam!

Hned vedle Streetfood marketu se nachází Ben Thanh market - jeden z  největších trhů v Saigonu. Koupit se tu dá prakticky všechno: suvenýry, potraviny, hadry, zavazadla i luxusní látky na šaty. Kupujeme domů sušené ovoce a pár suvenýrů. Martin mi říká, že chtějí pro syna batoh, ale přijde jim drahý, stojí asi 900k. Jdeme tedy k trhovci a začíná obvyklé divadýlko. Po minutě jsme už s cenou 350k spokojení, platíme a jdeme dál. Danka neodolá a koupí si domů překrásnou látku na šaty. Dle jejích slov by doma stála asi 4.000 Kč, tady za ni dáváme pětinu. 

Dárečky máme, úkol splněn, a tak docela slušnou část odpoledne trávíme v podniku, ve kterém jsme už byli včera. Vypijeme několik koktejlů, víno, pivo... Po dvou hodinách jdeme ještě na chvíli do ulic a pozorujeme místní dopravní chaos. Skútry jezdí do protisměru i po chodnících, všichni svorně troubí a ignorují semafor i ostatní dopravní značení... Tohle nám bude chybět :-))) Na ulici ještě kupujeme dračí ovoce (jedno stojí 30k a váží asi kilo!) a poměrně brzy jdeme spát.

Přes Čínu domů

Budík máme natažený na dvě hodiny ráno, balíme a o půl třetí se taxíkem stěhujeme na letiště. Přestože taxikáři dávám přesnou polohu, nemůžeme se dohodnout a ještě po cestě se mne třikrát vietnamsky na cosi ptá. Nepomáhá ani google překladač. Ach jo...

Na letišti je všechno bez problémů, fasujeme letenky a letíme do Pekingu. Počasí je o poznání jiné. V dobu odletu, asi v půl šesté ráno, bylo v Saigonu hezkých 26 stupňů. Tady je sotva sedm a funí hezký severák. Tentokrát vyřizujeme víza jako staří profíci a za necelou hodinku už si kupujeme lístek na vlak do stanice Dongzhimen. Vlak jede zhruba třičtvrtěhodinu, přestupujeme na metro a jedeme směrem k jižní bráně Zakázaného města. 

Vystupujeme z metra a zjišťujeme, že venku je i přes jasnou oblohu a zářící slunce opravdu strašná kosa. Mám na sobě jen džíny, triko a mikinu a přemýšlím, jak strávím těch několik hodin venku. Kdyby aspoň nefoukalo... Qianmen - tak se jmenuje naše zastávka metra, která nás vede přímo na Náměstí nebeského klidu. Koukáme, jak obrovské tu všechno je... Chodníky, náměstí, Národní muzeum... Musíme projít přes bránu, kterou hlídají policajti. Zajímá je náš pas - hlavně vízum. Zanedlouho už jdeme první bránou Zakázaného města společně s dalšími turisty. Je jich dost, ale v sezóně to tu musí být hlava na hlavě.

Jdeme už asi čtvrthodinu a stále nejsme u pokladny. Neuvěřitelné, jak je celý areál rozlehlý... Kupujeme si asi za 150 Kč vstupenku a jdeme dovnitř. Procházíme jednotlivá náměstí a obdivujeme neskutečně krásnou architekturu, kterou se Zakázané město pyšní. Jsme na konci hlavní části, podle mapy jsme ale prošli jen asi třetinu! Je tu ještě celá řada menších uliček, a tak se do jedné z nich vydáváme. Je to tu nádherné, bohužel je však počasí proti nám...

Opouštíme Zakázané město a jdeme vstříc kopci, na kterém se rzprostírá park Jingshan se svými věžičkami, odkud je krásný rozhled na celý Peking. Vstupné je zde symbolické. Po cestě ještě kupujeme jakési ovoce v karamelu na špejli. Je vynikající, ačkoli vůbec netušíme, co jíme. Paní, co nám dobrotu v podchodu prodávala, však naznačovala, že je moc dobré. 

Nahoře fouká ještě víc, a tak se moc nezdržujeme a pojkračujeme dál na sever, kde zhruba tušíme stanici metra. Ale ještě je to daleko. Zatoužíme ochutnat pekingskou kachnu, a tak sedáme do restaurace. Zde se s námi nechtějí moc bavit. Za půl kachny chce obsluha asi 300 Kč, tak si řekneme, že aspoň ochutnáme. Dcera majitelky nám vysvětluje, že půl kachny je pro nás pro všechny málo, nic dalšího nenabízí, a tak opouštíme lokál... 

Kolem je spousta krámků a restaurací, ale už se vidíme v teple, a tak spěcháme na metro. Na letiště se vracíme s více než královským předstihem, ale do hotelu už se nám nechce, přece jen už se vidíme doma. A tak si steleme na letišti a pět hodin tu jen tak pospáváme. Letadlo odlétá přesně, a protože je noc, po jídle všichni usínáme na několik hodin. Ve Vídni jsme o hodinu později, ale zvládli jsme to. Na Vietnam budeme dlouho vzpomínat.

Náš Vietnam v kostce

Za 16 dní, jsme viděli docela hodně, ale rozhodně ne všechno. 

  • Velká čínská zeď
  • Hanoj - hlavní město Vietnamu, kde nám učarovala zejména Stará čtvrť, místní pohoda a výborné jídlo.
  • Ha Long bay - jedinečná podívaná na jeden z přírodních divů světa. Přestože jsme si koupili jen jednodenní výlet, dá se říci, že jsme dostali za málo peněz hodně muziky. Stačilo!
  • Ha Giang okruh - třídenní cestování na motorce horami na severu. Viděli jsme místní etniky, nakoukli do jejich příbytků, nechali se učarovat neskutečnými horami. Výšlap k vodopádu poblíž Du Gia i chvilkový pobyt zde bude patřit mezi nezapomenutelné zážitky.
  • Nha Trang - atmosféra přímořského letoviska, rozbouřené moře, výlet na skútrech k vodopádům Ba Ho a do rybářské vesničky.
  • Saigon - nejlidnatější město ve Vietnamu. Neuvěřitelná doprava, tepající ulice Bui Vien, mrakodrapy i památky.
  • Delta Mekongu - dvoudenní výlet, který bychom příště udělali úplně jinak, ale vzpomínat budeme hlavně na to dobré.
  • Zakázané město v Pekingu

Rozpočet na osobu:

  • 10.800 Kč - letenky Vídeň - Hanoj, Saigon - Vídeň
  • 1.700 Kč - letenky Hanoj - Nha Trang, Nha Trang - Saigon, včetně odbaveného zavazadla
  • 800 Kč - přesun luxusním minivanem Hanoj - Ha Giang - Hanoj
  • 750 Kč - půjčení motorky na tři dny vč. pojištění
  • 2.300 Kč ubytování
  • 1.800 Kč výlety
  • 650 Kč víza
  • 600 Kč pojištění
  • 2.200 Kč Čína (taxi, vstupné na Velkou čínskou zeď, doprava, Zakázané město, jídlo a pití)
  • Jídlo, pití cca 300 Kč/den - 4.500 Kč
  • 400 Kč vstupy (Skydeck, muzeum, BaHo, Po Nagar)
  • 600 Kč taxi
  • 250 Kč SIM
  • 150 Kč skútr
  • 2.500 Kč suvenýry + nezařaditelné
  • dohromady cca 30.000 Kč